Nilgün Serimoğlu Yazıları

Sevgi çölde vahadır

Sosyal medya paylaşımlarında memleket meselelerinin hemen ardından hayvanlar ve onlara yapılan eziyetler yer tutuyor. Aslında sosyal medya platformlarını artık korka korka açmaya başladık. İnsanı yaşadığından utandıran resimlerle, haberlerle karşılaşıyoruz. Acaba dijital paylaşımlar arttığı için mi bunlardan haberimiz oluyor veya gerçekten sapıklıklar, sadistlikler son zamanlarda arttı mı?

Evren yaşamı tüm canlılara sundu. Yaşam hakkı elde etmiş her canlının diğerlerine karşı hak ve ödevleri vardır. İnsanın zeki bir varlık olması ona başka yaşam formlarının onun tarafından sorumsuz bir şekilde kullanılabilmesi, yaşam alanlarına, bedenlerine gereksiz bir şekilde zarar verilip, yok edilmesi hakkını vermez. Ayrıca gezegenimizdeki en zeki ve gelişmiş varlığın insan olduğu yargısı da son yıllarda tartışılabilir hale gelmiştir.

Bir varlık yaşıyorsa mutlaka duyguları vardır. Mutlu olmak ya da acı çekmek yalnızca insana özgü bir şey değildir. Her canlı yoksunluk duygusunu, acıyı hisseder. Bunu bilmemek ya da önemsememek yalnızca ilkellik değil yaşayan en düşük nitelikli varlık olmak anlamına gelir.

Nilgün SERİMOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir